Filar II. Demokratyczne zarządzanie
Dynamicznie rozwijający się uniwersytet musi być instytucją demokratyczną. W ostatnich kilku latach demokracja w naszej Uczelni przeżywa poważny kryzys. Dlatego proponuję społeczności naszej Uczelni przejście do demokratycznego stylu przywództwa, takiego, który aktywizuje pracowników i liczy na ich wkład w proces podejmowania decyzji. Uważam, że tylko taki model może przywrócić w Uczelni wiarę we współuczestnictwo w społeczności akademickiej. Chciałbym realizować zasadę „z ludźmi i dla ludzi”, za którą idzie przewidywalność, transparentność, racjonalność i konsensus. W tym względzie istotne są:
- Przestrzeganie statutowych prerogatyw Senatu i przekazanie większych uprawnień kolegialnym gremiom Uniwersytetu, takim jak rada instytutu i rada dyscypliny.
- Kolegialność zarządzania dzięki wsparciu kompetentnego grona merytorycznie dobranych prorektorów, kanclerza i kwestora.
- Decentralizacja zarządzania, uwzględnianie decyzji podjętych na szczeblu instytutowym i wydziałowym w myśl zasady, że siła Uniwersytetu wynika z siły poszczególnych jednostek organizacyjnych.
- Gruntowna racjonalizacja organizacji pracy oraz procedur wewnątrzuczelnianych pod względem transparentności i równego traktowania.
- Partnerskie, a nie klientystyczne relacje ze studentami i pracownikami wraz ze stałym ich dostępem do rektora i konsultowaniem bieżących problemów.
- Przestrzeganie przepisów prawa, Statutu UKEN i innych regulacji uczelnianych, a także dobrych obyczajów, ogólnie przyjętych zasad etycznych, kultury uniwersyteckiej i zasad współżycia społecznego.
PROPONOWANE DZIAŁANIA |
|