Filar I. Bezpieczne środowisko pracy
Poczucie bezpieczeństwa jest gwarancją rozwoju naukowego i dydaktycznego oraz wszelkiej skutecznej pracy organizacyjnej. Decyduje o komforcie psychicznym pracowników i ich zaangażowaniu w kształtowanie pozytywnego wizerunku Uczelni. W ostatnich latach zostało ono jednak zachwiane przez szereg czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, wzmagając niepewność, strach i poczucie braku stabilizacji. Uszczupliło to kapitał społeczny, wpłynęło negatywnie na relacje międzyludzkie i zaangażowanie w sprawy Uniwersytetu. Konieczne jest zatem odbudowanie zniszczonych więzi społecznych oraz podjęcie pilnych działań, zmierzających do przywrócenia poczucia bezpieczeństwa, takich jak:
- Gwarancja stabilności i przewidywalności zatrudnienia w ramach wszystkich kategorii pracowników; powstrzymanie fali nagłych zwolnień i przenoszenia pracowników z miejsca w miejsce.
- Czytelna perspektywa awansu i planowania kariery.
- Przejrzyste i równe dla wszystkich kryteria oceny pracy.
- Poprawa kultury organizacyjnej, atmosfery pracy oraz stosunków międzyludzkich. Szkolenia w zakresie rozwiązywania konfliktów i mediacji.
- Podmiotowe i równe traktowanie każdego pracownika – liczenie się z jego opinią i wolą, uwzględnianie jego kompetencji, doświadczenia i etapu rozwoju zawodowego.
- Zapewnienie psychiczno-bytowego bezpieczeństwa pracownikom i studentom Uniwersytetu.
PROPONOWANE DZIAŁANIA |
|