dr hab. prof. UKEN

Filar I. Bezpieczne środowisko pracy

Poczucie bezpieczeństwa jest gwarancją rozwoju naukowego i dydaktycznego oraz wszelkiej skutecznej pracy organizacyjnej. Decyduje o komforcie psychicznym pracowników i ich zaangażowaniu w kształtowanie pozytywnego wizerunku Uczelni. W ostatnich latach zostało ono jednak zachwiane przez szereg czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, wzmagając niepewność, strach i poczucie braku stabilizacji. Uszczupliło to kapitał społeczny, wpłynęło negatywnie na relacje międzyludzkie i zaangażowanie w sprawy Uniwersytetu. Konieczne jest zatem odbudowanie zniszczonych więzi społecznych oraz podjęcie pilnych działań, zmierzających do przywrócenia poczucia bezpieczeństwa, takich jak:

  • Gwarancja stabilności i przewidywalności zatrudnienia w ramach wszystkich kategorii pracowników; powstrzymanie fali nagłych zwolnień i przenoszenia pracowników z miejsca w miejsce.
  • Czytelna perspektywa awansu i planowania kariery.
  • Przejrzyste i równe dla wszystkich kryteria oceny pracy.
  • Poprawa kultury organizacyjnej, atmosfery pracy oraz stosunków międzyludzkich. Szkolenia w zakresie rozwiązywania konfliktów i mediacji.
  • Podmiotowe i równe traktowanie każdego pracownika – liczenie się z jego opinią i wolą, uwzględnianie jego kompetencji, doświadczenia i etapu rozwoju zawodowego.
  • Zapewnienie psychiczno-bytowego bezpieczeństwa pracownikom i studentom Uniwersytetu.
PROPONOWANE DZIAŁANIA
  1. Sprawiedliwa ocena pracy niezależnie od stanowiska na podstawie znanych wcześniej kryteriów. Pilne opracowanie prostego, czytelnego dla danej grupy pracowników, arkusza oceny pracowniczej, który zostanie skonsultowany ze środowiskiem akademickim. Ocena okresowa dla wszystkich nauczycieli akademickich co 4 lata, która nie powinna mieć charakteru opresyjnego
  2. Opracowanie w pierwszym roku kadencji przejrzystych i sprawiedliwych zasad awansu zawodowego, w tym dla grup pracowniczych, które od wielu lat były pomijane w awansach.
  3. Opracowanie w pierwszym roku kadencji przejrzystych i sprawiedliwych zasad wynagradzania, premiowania i innych form nagradzania pracowników, w tym także za osiągnięcia dydaktyczne.
  4. Wyeliminowanie rażących anomalii i przypadków zaszeregowania pracowników administracji według kryteriów innych niż merytoryczne.
  5. Zlikwidowanie rażących dysproporcji pomiędzy wynagrodzeniami poszczególnych grup pracowników Uczelni i podniesienie wynagrodzeń najmniej zarabiającym.
  6. Skuteczna ochrona przed mobbingiem i dyskryminacją poprzez stosowanie jasnych procedur sygnalizowania problemów i reagowania.
  7. Pilne opracowanie przejrzystych i sprawiedliwych zasad przechodzenia na emeryturę w porozumieniu z zainteresowanym i przełożonymi.
  8. Inwestowanie w pracownika; wspieranie działań zmierzających do rozwoju i podnoszenia kwalifikacji oraz kompetencji pracowników (staży, szkoleń, studiów podyplomowych).
  9. Wsparcie dla pracujących rodziców z małymi dziećmi, m.in. podjęcie starań o utworzenie żłobka.
  10. Wprowadzenie możliwości korzystania z karty MULTISPORT i innych udogodnień, na podstawie wcześniejszego badania preferencji pracowników UKEN w tym zakresie.
  11. Utrzymanie kontaktu z emerytkami i emerytami w celu budowania trwałych więzi środowiskowych.