V. Universitas – wspólnota wartości
Fundamentem wspólnoty akademickiej jest wysiłek wkładany w rozwój nauki, ustanawianie wysokich standardów etycznych, kształtowanie postaw społecznych, poszanowanie tradycji, otwarcie na świat. Na tym fundamencie kształtuje się motywacja do przekształcania rzeczywistości. Jedną z największych bolączek ostatnich lat w Uczelni było lekceważenie wspomnianych wartości, ich odbudowa jest zatem niezbędna dla istnienia prawdziwej Universitas. Bez tego będziemy jedynie miejscem zarobkowania i uzyskiwania dyplomów. Powinniśmy wspólnie zadbać o to, co najistotniejsze dla naszej wspólnoty, a mianowicie:
- Uznanie za podstawę rozwoju Uniwersytetu wartości, które pomnażają dobro wspólne, takich jak współpraca, kolegialność, dobroć, szacunek, empatia, równe traktowanie.
- Poszanowanie praw i godności jednostki, swobody wypowiedzi i wolności naukowej, bez względu na wiek, płeć, narodowość, religię i światopogląd.
- Uczynienie Uniwersytetu miejscem, w którym spotykają się różnorodne tradycje, badacze wielu pokoleń, ścierają się poglądy i idee.
- Odbudowanie więzi międzyludzkich w celu integracji środowiska akademickiego.
- Dbałość o etyczny poziom debat wewnątrzuczelnianych, w tym także treści publikowanych w gablotach organizacji pracowniczych.
- Zapewnienie wszystkim głosu w zarządzaniu Uniwersytetem, zwłaszcza pracownikom młodszego pokolenia i studentom.
- Posługiwanie się zasadą konsensusu w wypracowywaniu decyzji dotyczących poszczególnych środowisk i całego Uniwersytetu.