dr hab. prof. UKEN

Komunikaty i oświadczenia

Wezwanie do zaniechania działań naruszających dobra osobiste oraz usunięcia skutków już powstałego naruszenia przez Pana J. W. Froga

Kraków, dn. 1 lipca 2024 r.

Szanowny Pan
mgr Jan Władysław Fróg
Przewodniczący NSZZ „Solidarność”
w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej
w Krakowie
ul. Podchorążych 2
30-084 Kraków

Wezwanie do zaniechania działań naruszających dobra osobiste oraz usunięcia skutków już powstałego naruszenia

Działając w imieniu Pana Piotra Trojańskiego, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, które przedkładam w załączeniu, w oparciu o art. 24 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. -Kodeks Cywilny (Dz. U. 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.; dalej: KC) wzywam Pana mgr Jana Władysława Fróg – Przewodniczącego Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” (dalej: Komisja Uczelniana NSZZ „Solidarność”) działającego przy Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (dalej: UKEN), do niezwłocznego:

1) zaniechania działań skutkujących naruszeniem dóbr osobistych Pana Piotra Trojańskiego, w szczególności zaniechania naruszeń jego dobrego imienia, czci oraz godności osobistej poprzez zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwych oraz obraźliwych wobec niego twierdzeń i sformułowań,

2) usunięcia skutków naruszeń tych dóbr poprzez złożenie w formie pisemnej oświadczenia tytułem przeprosin o następującej treści:

„Ja, Jan Władysław Fróg przepraszam Pana Piotra Trojańskiego przewodniczącego KM OZZ „Inicjatywa Pracownicza” przy UKEN i NE, że naruszyłem jego dobra osobiste w postaci dobrego imienia, czci oraz godności, w ten sposób, że w listach otwartych mojego autorstwa: z dnia 4.04.2024 r. opublikowanym pod tytułem „Szczyt kociej anatomopatologii – członek z ramienia”, z dnia 16.05.2024 r. opublikowanym pod tytułem „Kocia Śliwowica” oraz z dnia 17.06.2024 r. opublikowanym pod tytułem „Kleszcz na kocie”, skierowanych do społeczności akademickiej UKEN, zamieszczonych na stronie internetowej Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”, jak również w rysunkach opublikowanych w ogólnodostępnej gablocie będącej w wyłącznej dyspozycji Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” na terenie UKEN, znajdującej się w Głównym Budynku Uczelni – w centralnym jej punkcie na terenie UKEN (ul. Podchorążych 2 w Krakowie), bezpośrednio nawiązującym do osoby Pana Piotra Trojańskiego, dopuściłem się nieprawdziwych i obraźliwych sformułowań, z których wynikało, że Pan Piotr Trojański prowadził działania na szkodę uczelni, prowadzi działalności związkową w celu zdobycia władzy i pieniędzy, jako przedstawiciel związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza zrewanżował się tępiąc Rektora wszędzie, gdzie się da i za co się da – szkalując Jego dobre imię w sposób, który przekracza wszelkie dopuszczalne zasady”, którego nazwałem “pseudozwiązkowcem” czy “kandydatem na kandydata na kandydata” oraz, że jako „kandydat na kandydata na kandydata”, zmaga się z zaburzeniami natury psychicznej, które to sformułowania i publikacje były poniżające, szkalujące, nieprawdziwe, nie poparte żadnymi dokumentami i w konsekwencji poniżyły go w opinii publicznej narażając na utratę zaufania przez społeczność akademicką Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zobowiązuję się nie naruszać dóbr osobistych Pana Piotra Trojańskiego w przyszłości.”

oraz umieszczenia ww. oświadczenia na Pana koszt na stronie internetowej NSZZ „Solidarność” https://solidarnosc.up.krakow.pl/, rozesłania go do członków KU NSZZ „Solidarność” oraz wywieszenia w gablocie uczelnianej Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” przez okres co najmniej trzech miesięcy

w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego wezwania pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

UZASADNIENIE

Na stronie internetowej NSZZ „Solidarność” działającego przy UKEN zostały opublikowane i udostępnione do nieograniczonej liczby odbiorców dwa listy otwarte Pańskiego autorstwa tj. list otwarty z dnia 4.04.2024 r. opublikowany pod tytułem „Szczyt kociej anatomopatologii – członek z ramienia” – https://solidarnosc.up.krakow.pl/2024/04/05/szczyt-kociej-anatomopatologii-czlonek-z-ramienia/, list otwarty z dnia 16.05.2024 r. opublikowany pod tytułem „Kocia Śliwowica” https://solidarnosc.up.krakow.pl/2024/05/16/kocia-sliwowica/ oraz list otwarty z dnia 17.06.2024 r. opublikowany pod tytułem „Kleszcz na kocie” https://solidarnosc.up.krakow.pl/2024/06/17/kleszcz-na-kocie/ skierowane do całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (dalej UKEN). Ponadto, w marcu i kwietniu 2024 r., w ogólnodostępnej gablocie będącej w wyłącznej dyspozycji Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” na terenie UKEN, znajdującej się w Głównym Budynku Uczelni (ul. Podchorążych 2 w Krakowie) – w centralnym jej punkcie, opublikowane zostały rysunki, nawiązujące bezpośrednio do osoby Pana Piotra Trojańskiego jako kandydującego na stanowisko Rektora UKEN oraz jako przewodniczącego KM OZZ „Inicjatywa Pracownicza” przy UKEN i NE.

Dowód:          

List otwarty do społeczności akademickiej UKEN z dnia 4.04.2024 r.

List otwarty do społeczności akademickiej UKEN z dnia 16.05.2024 r.

List otwarty do społeczności akademickiej UKEN z dnia 17.06.2024 r.

Rysunki umieszczone w marcu oraz kwietniu 2024 r. w gablocie Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”

W piśmie z dnia 4.04.2024 r. pt. „Szczyt kociej anatomopatologii – członek z ramienia” użył Pan w stosunku do mojego Mocodawcy Pana Piotra Trojańskiego  sformułowań, określając, że „został wskazany przez pseudozwiązek (mając na myśli związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza, którego Pan Piotr Trojański jest przewodniczącym – przyp.) jako kandydat na kandydata na kandydata” odnosząc się do procedury wyborczej na Rektora UKEN na kadencję 2024-2028, wyszydzając w ten sposób jego uczestnictwo w wyborach na rektora UKEN. Ponadto, wskazał Pan, że „do objęcia stanowiska rektora pretendowała osoba o braku jakiegokolwiek doświadczenia w zarządzaniu, czy kierowaniu czymkolwiek, nie mówić o tak skomplikowanej strukturze, jaką jest Uczelnia”. Ponadto, odnosząc się do związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, którego Pan Piotr Trojański jest przewodniczącym, użył Pan sformułowań, z których wynika, że zarówno mój Mocodawca jak i związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza podejmuje szereg działań na szkodę Uczelni tj. że „członkowie ww. pseudozwiązku, z ich przedstawicielem na czele, nie mogą pogodzić się z porażką i robią to w najgorszy, ale dla nich właściwy sposób: manipulują faktami, przekazują nieprawdziwe informacje, hejtują wszystkich, którzy myślą inaczej, deprecjonują członków komisji wyborczych, organy Uczelni, niszczą wizerunek Uczelni i zakłócają spokój pracowników, ale to tylko potwierdza genezę powstania i funkcjonowania tego pseudozwiązku tj. ruch syndykalistyczno-anarchistyczny, co widać na każdym kroku”. Tym samym, w liście tym został zaatakowany również związek zawodowy „Inicjatywa Pracownicza”, a mój Mocodawca nazwany został przez Pana „pseudozwiązkiem”, a samych jego członków określił Pan mianem „pseduozwiązkowców”. Na potwierdzenie takich ocen czy prawdziwości sformułowań nie przytoczył Pan żadnych obiektywnych okoliczności czy informacji. Nadmieniam, że takie stwierdzenia mogą być postrzegane nie tylko jako próba ograniczenia konstytucyjnego prawa wolności tworzenia i działania związków zawodowych poprzez deprecjonowanie związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza względem innych związków zawodowych działających na Uczelni, ale również pośrednio jest to atak na Pana Trojańskiego jako przewodniczącego związku oraz osoby reprezentującej ten związek na zewnątrz. Jeżeli bowiem w Pańskim liście członkowie Inicjatywy Pracowniczej określani są jako „pseudozwiązwiązkowcy” to w związku z tym Pan Trojański nie mógłby być w takim wypadku uznany za przewodniczącego związku a należałoby go wedle Pana uznać jedynie jako osobę udającą przewodniczącego czy też „pseudoprzewodniczącego” – co byłoby obraźliwe, nieprawdziwe oraz krzywdzące.

W liście otwartym z dnia 16.05.2024 r. „Kocia Śliwowica” użył Pan w stosunku do Pana Piotra Trojańskiego twierdzeń, odnosząc się także przez pryzmat związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, że „I.P. (mając na myśli związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza – przyp.), jako trupa i jego przedstawiciele zrewanżowali się tępiąc Rektora wszędzie, gdzie się da i za co się da! – szkalując Jego dobre imię w sposób, którzy przekracza wszelkie dopuszczalne zasady”.

W piśmie tym insynuował Pan również, że wybór Pana Trojańskiego na Rektora UKEN w Krakowie wprowadzi uczelnie w głęboki kryzys, a nawet miałyby doprowadzić do jej upadku:

„Totalna agresja członków tego pseudozwiązku oraz ich akolitów przeciwko UKEN zaowocowałaby totalnym chaosem, krachem finansowym, destrukcją procesu zarządzania i upadkiem kształcenia.

Co więcej, określił Pan także związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza jako: „komitet totalnych negatywistów”, insynuował też, że celem tego związku jest zdobycie władzy oraz pieniędzy:

„W ostatnich latach uaktywniła się mała grupa agresywnych „negatywistów”, która prawie każde działanie sanacyjne obecnych władz Uczelni ostro krytykuje. Grupa ta prezentuje postawę typu: totalna krytyka się opłaca, dzięki tej negacji będziemy coraz bardziej popularni, znani, a w dalszej perspektywie dojdziemy – być może – do władzy. A władza to pieniądze. Kochamy pieniądze!”.

W dalszej części listu otwartego z dnia 16.05.2024 r. pomówił Pan członków związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza o rosyjskie powiązania, działanie na rzecz zwiększenia wpływów rosyjskich na uczelniach oraz o realizowanie „ruskiego miru”:

„Ciekawa jest kwestia powiązań niektórych osób (z grupy byłych pracowników i aktualnych „członków” „I.P.”). Te powiązania wiążą się między innymi z tzw. ruskim mirem, który do niedawna był realizowany instytucjonalnie w naszej Uczelni. Idea ta wiązała się z projektem uatrakcyjnienia wszystkiego tego, co wiąże się z językiem i „kulturą” Rosji, a także zwiększaniem swych (prorosyjskich) wpływów w uczelniach i innych instytucjach”.

W kolejnym liście otwartym, z dnia 17 czerwca 2024 r., ponownie odniósł się Pan do Pana Piotra Trojańskiego jako przewodniczącego związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza używając prześmiewczych i drwiących sformułowań „ciekawe czy obecny przewodniczący, niespełniony kandydat na kandydata ustąpi miejsca Pani przewodniczącej, czy będzie dwóch przewodniczących?”

Niezależnie od wskazanych wyżej listów, wskazuję, że regularnie tworzone są, a następnie publikowane przez Komisję Uczelnianą NSZZ „Solidarność”, której jest Pan przewodniczącym, rysunki lub obrazki (w ramach wymyślonej serii obrazków o tzw. Psie Pimpku), odnoszące się bezpośrednio do działalności związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz jej członków. Członkowie związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza na tychże obrazkach lub rysunkach byli i są przedstawiani jako koty – jako aluzja do żbika – symbolu związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Rysunki czy obrazki, publikowane są w ogólnodostępnej gablocie, która pozostaje w wyłącznej dyspozycji Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”, a która znajduje się w Głównym Budynku Uczelni, w jej siedzibie przy ul. Podchorążych 2 w Krakowie) – w centralnym jej punkcie. W marcu 2024 r. oraz w kwietniu 2024 r., a więc w trakcie trwającej kampanii wyborczej na Rektora UKEN zostały opublikowane obrazki lub rysunki, na których widoczny był koń trojański, ewidentnie nawiązujący do osoby, w szczególności nazwiska mojego Mocodawcy oraz kolejny rysunek z prześmiewczym motywem i sformułowaniem „kandydat na kandydata na kandydata…”, który jest chory psychicznie z motywem szpitala psychiatrycznego oraz lekarza psychiatry, nawiązujący i bezpośrednio sugerujący, że Pan Piotr Trojański jako kandydat na Rektora UKEN jest osobą mającą problemy zdrowotnej tj. jest osobą chorą psychicznie.

Zwracam Panu uwagę, że dobra osobiste chronione są na mocy art. 23 oraz art. 43 k.c. Zgodnie z przepisem art. 23 k.c. w zw. z art. 43 k.c. dobra osobiste, zarówno osoby fizycznej oraz osoby prawnej, w szczególności dobre imię, godność osobista i cześć pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba, że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie cywilnym może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego. Zgodnie z art. 43 k.c. przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych. Z orzecznictwa sądów powszechnych wynika, że o naruszeniu tzw. czci zewnętrznej (dobrego imienia), która jest oceną jednostki w oczach innych, można mówić wówczas, gdy dyskredytująca jednostkę wypowiedź dotrze do osób trzecich, a więc zostanie upubliczniona. Natomiast, jeśli chodzi o dobre imię, jako jeden z elementów czci człowieka, to naruszenie dobrego imienia polega na pomówieniu o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć tę osobę w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności (tak: wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 17.03.2021 r, sygn. akt: V ACa 364/21).

Mając na uwadze powyższe, wskazuję, że twierdzenia zawarte w opublikowanych listach otwartych Pańskiego autorstwa oraz aluzje zawarte w rysunkach zamieszczanych w gablocie NSZZ Solidarność naruszają dobre imię, godność osobistą oraz cześć (reputację) Pana Piotra Trojańskiego. Wskazuję, że pisma te zawierają obraźliwe oraz nieprawdziwe informacje o charakterze zniesławiającym, odnoszące się zarówno w sposób bezpośredni jak i pośredni do Pana Piotra Trojańskiego, wskutek których doszło do naruszenia jego dóbr osobistych czym zostało podważone jego zaufanie wśród społeczności akademickiej UKEN. Co więcej, listy te były i są nakierowane na wyrządzenie uszczerbku w dobrach osobistych nie tylko samego związku zawodowego, ale przede wszystkim w dobrach Pana Trojańskiego. Pańskie wypowiedzi w listach nie miały bowiem charakteru abstrakcyjnego dotyczącego jakieś ogólnej grupy związkowców, lecz miały na celu wyszydzenie oraz pomówienie konkretnych osób tworzących ten związek. W tym między innymi Pana Piotra Trojańskiego jako osoby, która nie tylko była jedynym realnym kontrkandydatem Pana Piotra Borka w wyborach na Rektora UEK, ale również jako piastującego funkcję przewodniczącego w tymże związku zawodowym. Z żadnej przyczyny nie można uznać, by formułowanie takich twierdzeń, przytoczonych powyżej, w stosunku do Pana Piotra Trojańskiego, były zgodne z prawem. Wskazane w ww. pismach twierdzenia nie mieszczą się w granicach dozwolonej krytyki. Tym samym, takowe twierdzenia należy traktować jako bezprawne. Innymi słowy, nie można traktować tak sformułowanych przez Pana treści jako legalnych, zgodnych z prawem lub z zasadami współżycia społecznego czy traktować by działał Pan w uzasadnionym interesie społecznym, nawet jeśli wypowiadał się Pan jako przewodniczący działającego w Uczelni związku zawodowego.

Wskazuję, że koniecznym elementem wyłączenia bezprawności działania naruszającego dobra osobiste jest prawdziwość twierdzeń, co do faktów, natomiast twierdzenia te są sformułowaniami niczym niepoparte, w konsekwencji należy je traktować jako nieprawdziwe. Jest to nie tylko oburzające, biorąc pod uwagę trwającą zbrojną napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ale również stanowi ewidentny przykład naruszenia dóbr osobistych przewodniczącego związku zawodowego Inicjatywa Pracodawcza, ponieważ takie twierdzenia niepoparte żadnymi dowodami w sposób ewidentny godzą w jego dobre imię oraz narażają go na utratę zaufania, jako że powiązania rosyjskie czy też takie wpływy mają obecnie bardzo silny negatywny wydźwięk w naszym społeczeństwie.

Z całą mocą należy podkreślić, że wszystkie Pana sformułowania stawiają Pana Piotra Trojańskiego w bardzo złym świetle, nie polegają na prawdzie i nie są poparte żadnymi dowodami, przez co naruszają dobra osobiste mojego Mocodawcy.

W związku z powyższym tak poważne oskarżenia, które przy tym nie zostały poparte żadnymi dowodami, i niemieszczące się w graniach dopuszczalnej krytyki ze względu na ich nierzetelny i nieprawdziwy charakter oraz ukierunkowanie na podważenie dobrego imienia stanowią naruszenie dóbr osobistych Pana Trojańskiego i zasługują na ochronę przewidzianą w przepisach Kodeksu Cywilnego.

Wobec powyższego wzywam Pana do zaniechania działań naruszających dobra osobiste oraz usunięcia skutków już powstałego naruszenia pod rygorem powzięcia wszelkich niezbędnych środków prawnych zmierzających do ochrony interesów mojego Mocodawcy.

Protest wyborczy dotyczący wyborów rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Kraków, dn. 25.03.2024 r.

Dr hab. Piotr Trojański, prof. UKEN                                              

Instytut Historii i Archiwistyki

piotr.trojanski@uken.krakow.pl

Pan dr hab. Wojciech Bąk, prof. UKEN

Przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej

Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie 

ul. Podchorążych 2

30-084 Kraków

Protest wyborczy dotyczący wyborów rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Szanowny Panie Przewodniczący,

W nawiązaniu do przeprowadzonych dnia 21 marca 2024 r. wyborów na stanowisko rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, opierając się na przepisach zawartych w § 109 ust. 7 pkt 9 oraz § 111 ust. 1 Statutu UKEN w Krakowie, niniejszym składam formalny protest wyborczy. Jako członek społeczności akademickiej, elektor oraz kandydat na kandydata na rektora UKEN, zauważyłem szereg istotnych nieprawidłowości dotyczących przebiegu całego procesu wyborczego, które wymagają zbadania:

1. Nierzetelność i brak transparentności

Procedury wyborcze zostały wprowadzone uchwałą Senatu nr 8.18.12.2023 z dn. 18 grudnia 2023 r., tj. zaledwie kilka tygodni przed rozpoczęciem całego procesu wyborczego. Były one procedowane pośpiesznie i bez zachowania koniecznej staranności oraz transparentności procesu decyzyjnego.

Zasada przejrzystości (transparentności) zostaje zachowana poprzez ustalenie takich reguł proceduralnych konkursu, dzięki którym możliwe jest dokonanie obiektywnej i przejrzystej oceny kwalifikacji merytorycznych kandydatów na określone stanowisko, dokonanie trafnego wyboru kandydata najlepszego i uzasadnienie wyboru w sposób jasny, jawny, przejrzysty i zrozumiały na zewnątrz oraz umożliwiający kontrolę zastosowanej procedury. Realizacja zasady otwartości i transparentności służyć ma jednocześnie wsparciem dla zachowania bezstronności i obiektywizmu w całej procedurze konkursowej, w tym w ocenie kandydatów. Zasada ta odnosi się także do wyborów na uniwersytecie. W świetle tej zasady wątpliwe wydaje się być zachowanie organów wyborczych na Uczelni. Pan Przewodniczący UKW, prof. Wojciech Bąk, zignorował moje i pani prof. Ewy Młynarczyk prośby o podanie szczegółowych zasad podziału (algorytmu) mandatów elektorskich dla poszczególnych kurii wyborczych. Odmowę udzielenia mi tych informacji uzasadnił stanowiskiem radcy prawnej uczelni, która miała stwierdzić, że osoby zasiadające w Senacie z głosem doradczym nie mają prawa do wglądu w tego typu informacje. Dodam, że informacji takich nie otrzymała także pani prof. Ewa Młynarczyk, chociaż jest senatorem. W czasie posiedzenia Senatu UKEN 18.12.2023 r. Przewodniczący UKW przedstawił jedynie częściowe dane liczbowe dotyczące podziału mandatów, ale uczynił to tuż przed głosowaniem nad regulaminami wyborczymi,  senatorowie nie mieli zatem żadnej możliwości sprawdzenia przedstawionych informacji ani zgłoszenia ewentualnych uwag. Tego typu działania uważam za niedopuszczalne ograniczenie prawa członków społeczności akademickiej do transparentności prac ciał kolegialnych uczelni, jakim jest UKW. Chciałbym nadmienić, że UKW nie ustosunkowała się także do zgłoszonej na piśmie w dn. 29.11.2023 r. przez panią prof. Młynarczyk kompromisowej propozycji przydziału mandatów dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Pan Rektor prof. Piotr Borek nie poddał pod głosowanie tego projektu w dn. 18 grudnia 2024 r. tylko projekt, w którym przewidziano zmniejszenie liczby mandatów elektorskich nauczycielom akademickim o 20 w porównaniu z poprzednią ordynacją wyborczą, nie pozwolił przy tym na dyskusję, co wywołało oburzenie wielu senatorów. Dodatkowo, z informacji otrzymanych od jednej z senatorek wynika, że w głosowaniu nad uchwałą nie mógł wziąć udziału jeden z senatorów, który nie zdążył na początku posiedzenia pobrać urządzenia do głosowania. Tego typu działania mogą wskazywać na zamiar wpływania przez władze Uczelni na senatorów, aby przegłosowali uchwałę, która faworyzowała obecnego rektora w wyborach. Ponadto, za niedopuszczalne należy uznać, wprowadzanie poważnych zmian w regulaminie wyborczym polegających na odebraniu jednej z grup wyborców i danie innej tak dużej liczby mandatów elektorskich tuż przed wyborami i nieskonsultowanie ich wcześniej ze społecznością akademicką.

Dodatkowo należy zauważyć, że komunikaty dotyczące organizacji wyborów elektorów przekazywane przez UKW były niejasne i docierały z opóźnieniem do wyborców. Studenci skarżyli się na przykład, że nie została rozesłana informacja do nich wszystkich na temat możliwości zgłaszania kandydatów na elektorów i z informacjami na temat całego procesu wyborczego. Pracownicy z kolei narzekali, że z opóźnieniem otrzymywali informacje na temat wyników wyborów. W niektórych okręgach wyborczych (np. nauk społecznych) należało przeprowadzić reasumpcję głosowania z uwagi na użycie nieostemplowanych kart wyborczych.

2. Nieprawidłowości podczas posiedzenia Rady Uczelni w dn. 11 marca 2024 r.

Z informacji otrzymanych od świadków oraz dostępnych dokumentów wynika, że podczas obrad Rady Uczelni w dn. 11 marca 2024 r., którego celem było wskazanie kandydatów na rektora mogło dojść do szeregu nieprawidłowości. Miały one dotyczyć m.in.: głosowania nad wskazaniem i niewskazaniem kandydatów, trybu podejmowania uchwał w tym względzie, jak również samego przebiegu obrad, które zostało utajnione a przedstawiciele związków zawodowych zostali pozbawieni możliwości udziału w całym posiedzeniu. W dniu 13 marca br. nieprawidłowości te zostały zgłoszone do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przez pana prof. Tomasza Sikorę, przedstawiciela związku zawodowego “Inicjatywa Pracownicza” w Radzie Uczelni (Załącznik 1), a dzień później przeze mnie (Załącznik 2). Obecnie prowadzone są czynności kontrolne przez Ministerstwo w tej sprawie. Jeżeli Ministerstwo potwierdzi zgłoszone nieprawidłowości i uchyli uchwałę Rady Uczelni nr 5.2024 o niewskazywaniu mnie na kandydata na rektora, to – w moim odczuciu – wybory należałoby powtórzyć, ponieważ proces wskazywania kandydata na rektora jest kluczowy dla całej procedury wyborczej.

3. Odebranie społeczności akademickiej prawa do wyboru pomiędzy kandydatami i różnymi wizjami zarządzania oraz rozwoju Uczelni

Decyzja Rady Uczelni o wskazaniu tylko jednego kandydata na rektora, tj. pełniącego obecnie tę funkcję, prof. Piotra Borka, de facto pozbawiła społeczność akademicką UKEN prawa do wyboru pomiędzy różnymi kandydatami, co powinno stanowić podstawę każdego demokratycznego procesu wyborczego. Odebrała pracownikom i studentom możliwość zapoznania się z programem kontrkandydata obecnego rektora i wyboru pomiędzy różnymi wizjami zarządzania i rozwoju uczelni. Sprowadziła debatę wyborczą do absurdu i samo głosowanie w dn. 21 marca br. do plebiscytu popularności jednego kandydata. Zablokowanie przez Radę Uczelni możliwości startu w wyborach drugiego kandydata, który zgłoszony został przez liczną grupę elektorów i pozytywnie zaopiniowany przez Senat, wywołało ogromne oburzenie wśród pracowników i studentów Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, którzy tą decyzją poczuli się zlekceważeni i zmarginalizowani w procesie wyborczym. Poczucie niesprawiedliwości i wypaczenia zasad demokracji potęgował fakt, iż głosowanie nad wskazaniem drugiego kandydata zakończyło się wynikiem remisowym (3:3) przy nieobecności jednego z członków Rady Uczelni. Spowodowało to publiczną dyskusję i krytykę niczym nieograniczonych uprawnień Rady Uczelni do przesądzania o tym, kto może brać udział w wyborach. Stało się także powodem licznych protestów, petycji i wniosku o interwencję Posła na Sejm RP Aleksandra Miszalskiego do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które były szeroko komentowane w mediach. W rezultacie skandal wokół wyborów rektora UKEN, w tym zablokowanie przez Radę Uczelni jedynego kontrkandydata urzędującego rektora, przebieg pseudo-debaty wyborczej, podczas której nie dopuszczono do głosu studentów, jak i samo głosowanie nad jednym kandydatem bez możliwości oddania głosu na ‘nie’ doprowadziły do wzmocnienia negatywnego wizerunku Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w mediach, który trudno będzie zmienić.

4. Wpływ na wolność wyboru

Podczas procesu wyborczego miały miejsce próby wpływania na decyzje elektoratu przez członków władz uczelni i nieformalne grupy wpływu, co jest niedopuszczalne i narusza zasady uczciwego procesu wyborczego. Polegały one m.in. na rozpowszechnianiu wśród pracowników Uczelni informacji mających na celu zdyskredytowanie mnie, jako jedynego kontrkandydata urzędującego rektora UKEN, prof. Piotra Borka. Ten sam cel miła komunikat wysyłany w dn. 6 marca br. do pracowników Uniwersytetu przez kierownika Działu Promocji dotyczący rzekomego blokowania podpisania porozumienia ws. podwyżek płac przez związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza, którego jestem przewodniczącym. Podobny charakter miało oświadczenie władz uczelni wydane w dn. 18 marca br. o braku prowadzenia czynności kontrolnych przez ministerstwo w UKEN, co stoi w sprzeczności z publicznymi wypowiedziami pana wiceministra nauki prof. Macieja Gduli. Uważam, że tego typu działania mogły mieć wpływ na wyborców i przyczyniły się do reelekcji obecnego rektora.

5. Nieprawidłowości w trakcie głosowania w dn. 21 marca 2024 r.

W mojej ocenie w głosowaniu nad wyborem rektora w dn. 21 marca 2024 r. użyto niewłaściwego wzoru karty do głosowania, ponieważ nie posiadała ona opcji wyrażenia sprzeciwu wobec osoby kandydata. Zastosowany wzór karty dla I tury głosowania (zawierającej tylko dwie opcje: „tak” i „wstrzymuję się”) nie powinien mieć zastosowania w przypadku, gdy w wyborach bierze udział tylko jeden kandydat, ponieważ zgodnie z punktem 20. regulaminem wyborów (Uchwał Senatu nr.8.18.12.2023 z dn. 18 grudnia 2023 r.) zadaniem pierwszej tury miało być preselekcja kandydatów, a ta dokonała się już wcześniej poprzez wskazanie przez Radę Uczelni tylko jednego kandydata na rektora. W takiej sytuacji UKW powinna od razu użyć do głosowania karty nr 2, tj. dla II tury głosowania, która zawierała wszystkie trzy opcje: „tak”, „nie”, „wstrzymuję się”. Moim zdaniem ograniczenie możliwości wyboru do tylko dwóch opcji mogło mieć decydujący wpływ na ostateczny wynik głosowania, zwłaszcza, że wymagana większość bezwzględna do wyboru rektora została osiągnięta tylko przewagą 3 głosów: 77 głosów na tak i 72 głosów wstrzymujących się i nieważnych.

Na koniec chciałbym nadmienić, że zaraz po wskazaniu przez Radę Uczelni tylko jednego kandydata na rektora, zwróciłem się w dn. 15 marca br. do MNiSW z zapytaniem o to, jak należy w takiej sytuacji rozumieć zapisy regulaminu wyborów rektora UKEN. W moim wniosku podniosłem, że obecny regulamin wyboru rektora nie przewiduje sytuacji głosowania tylko nad jedną kandydaturą, dlatego wątpliwości budzi w ogóle jego zastosowanie do głosowania w dn. 21 marca br. Jeżeli te zastrzeżenia się potwierdzą uważam, że wybory należy uznać za nieważne i przeprowadzić je ponownie w oparciu o zaktualizowany regulamin wyborów i odpowiednie karty do głosowania.

6. Niezgodność Statutu UKEN z art. 34 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

W Statucie UKEN brak jest regulacji określającej sposób powoływania i odwoływania rektora Uczelni, w tym podmiotów uprawnionych do wskazywania kandydatów na rektora, który to wedle art. 17 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce jest organem uczelni. Regulacje takie zawarto jedynie w regulaminie wyborów rektora UKEN na kadencję 2024-2028, który został wprowadzony Uchwałą Senatu nr.8.18.12.2023 z dn. 18 grudnia 2023 r., co jest wprost niezgodne z art. 34 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, gdyż to Statut, a nie Regulamin ma wedle ustawy określać podmioty uprawnione do wskazywania kandydatów na rektora i określać zasady jego wyboru i odwołania. W Statucie UKEN brak także delegacji określającej inny organ Uczelni czy jakikolwiek inny podmiot, który w toku regulaminu bądź innego aktu prawnego miałby określić sposób powoływania i odwoływania organów uczelni, w tym podmioty uprawnione do wskazywania kandydatów na rektora. Oznacza to zatem, że Statut UKEN pozostaje w rażącej sprzeczności z prawem, gdyż w żadnym swoim punkcie nie określa zasad i sposobu wyboru rektora uczelni oraz zgłaszania kandydatów na to stanowisko, a nawet nie deleguje określenia tychże do kompetencji innych organów uczelni. Zatem, nie wypełnia on regulacji zawartej w art. 34 ust. 1 pkt 1 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Problem ten został omówiony szczegółowo we wniosku pana Posła na Sejm RP Aleksandra Miszalskiego skierowanym do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka w dn. 11 marca br. (Załącznik 3).

To właśnie zaniedbanie polegające na niezawarciu w przepisach statutu UKEN zasad wyboru rektora uczelni oraz zgłaszania kandydatów na to stanowisko doprowadziło w mojej ocenie m.in. do sytuacji uniemożliwiającej kontrkandydatowi obecnego rektora wzięcie udziału w wyborach. W związku z powyższym, należałoby przyjąć, że wszelkie wybory, w tym te z 21 marca br., odbywające się bez podstawy prawnej w statucie uczelni mogą być podważane i uznane za wadliwe oraz nieskuteczne.

W związku z powyższym, wnioskuję o podjęcie następujących działań:

·        Wystąpienie do Senatu UKEN z wnioskiem o unieważnienie wyborów rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie;

·        Przeprowadzenie nowych wyborów rektora UKEN z zachowaniem pełnej transparentności, demokratycznych standardów i procedur;

·        Wprowadzenie procedury wyborczej do Statutu uczelni dającej możliwość wskazywania kandydatów na rektora także przez Kolegium Elektorów, tak jak jest to np. w Uniwersytecie Warszawskim.

Do niniejszego pisma dołączam dokumentację zgromadzoną na poparcie zgłaszanych przeze mnie zastrzeżeń.

Z poważaniem

Piotr Trojański

Załączniki:

1. Protest wyborczy i wniosek o interwencję z dn. 13 marca 2024 r. Tomasza Sikory do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

2. Wniosek z dn. 14 marca 2024 r. (uzupełniony w dn. 15 marca br.) o uchylenie uchwały Rady Uczelni Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie z dnia 11.03.2024 r. nr 5.2024 w przedmiocie niewskazywania dra hab. Piotra Trojańskiego, prof. UKEN jako kandydata na rektora UKEN w Krakowie na kadencję od 1.09.2024 do 31.08.2028 r.

2. Wniosek z dn. 11 marca 2023 r. Posła na Sejm RP Aleksandra Miszalskiego do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka.

Apel o udział w wyborach rektora UKEN w Krakowie

Kraków, 19 marca 2024 r.

Szanowni Państwo,

Dzisiaj kończy się chyba najdziwniejsza kampania wyborcza w historii wyborów rektora naszej Uczelni. Kampania, w której niestety nie mogłem uczestniczyć, chociaż moja kandydatura została zgłoszona przez Kolegium Elektorów, a potem pozytywnie zaopiniowana przez Senat Uniwersytetu.

Jeszcze dwa tygodnie temu wydawało się, że mając tak silny mandat społeczności akademickiej, będę mógł zaprezentować Państwu mój program wyborczy, w którym zawarłem alternatywną wizję zarządzania i rozwoju Uczelni. Wierzyłem, że będę mógł wystąpić w debacie wyborczej i przekonywać Państwa do oddania na mnie głosu, a także spotykać się z różnymi grupami Elektorów i wsłuchiwać się w ich potrzeby. Niestety, tak się jednak nie stało.

Zdecydowało o tym głosowanie Rady Uczelni, która przyjęła uchwałę o niewskazywaniu mnie na kandydata na rektora UKEN. Remisowy wynik głosowania – jakkolwiek z punktu widzenia regulaminu wyborów niedający podstawy do wskazania mnie na kandydata na rektora – stał się jednak asumptem do różnych dywagacji, zwłaszcza że pojawiły się informacje na temat możliwych nieprawidłowości. Sprawą zajęło się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które obecnie wyjaśnia zgłoszone skargi. Czekam zatem spokojnie na wyniki kontroli i dopiero po ich otrzymaniu ustosunkuję się do nich.

W międzyczasie chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy na kolejnych etapach procesu wyborczego mnie wspierali:

Koleżankom i Kolegom Elektorom, którzy obdarzyli mnie ogromnym zaufaniem, zgłaszając na kandydata na kandydata na rektora. To był dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie, które przyjąłem w poczuciu głębokiej odpowiedzialności i troski. Paniom i Panom Senatorom, którzy pozytywnie zaopiniowali moją kandydaturę. Członkom Rady Uczelni, którzy po wysłuchaniu mojej autoprezentacji i odpowiedzi na pytania zagłosowali za wskazaniem mnie na rektora. Choć ubolewam nad tym, że nie wszystkich udało mi się do siebie przekonać, to jednak wiem, że nie można cofnąć czasu. Dlatego powinniśmy teraz skoncentrować się na przyszłości. Niech lekcją z tego, co się wydarzyło, będzie dla nas podjęcie pilnych starań o zmianę Statutu UKEN, aby na wzór innych uczelni nadać także Kolegium Elektorów prawo do wskazywania kandydatów na rektora. Ze swej strony deklaruję, że będzie to jedno z pierwszych zadań, jakiego podejmę się jako senator kolejnej kadencji. Mam nadzieję, że pomysł ten zyska poparcie wszystkich członków naszej wspólnoty.

Na koniec chciałbym bardzo serdecznie podziękować mojej Rodzinie i Przyjaciołom, którzy wspierali mnie w trudnych chwilach zwątpienia, jakich nie brakowało. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem członków mojego sztabu wyborczego, którzy z poświęceniem pracowali nad programem. Dzięki Waszej wiedzy, doświadczeniu, ofiarności i zaangażowaniu udało nam się stworzyć realną alternatywę dla Uczelni, z którą wierzę, że będziemy mogli wystartować w kolejnych wyborach. Liczę na Was i mam nadzieję, że nie trzeba będzie na tę chwilę czekać aż cztery lata. Aby jednak tak się stało, apeluję do wszystkich Państwa, byście wzięli udział w wyborach rektora 21 marca i zagłosowali zgodnie ze swoim sumieniem, ponieważ uważam, że wciąż jest szansa na nowe prawdziwe wybory. Zależeć to będzie jednak od Państwa mobilizacji i wiary w Wasze/nasze siły!

Z wyrazami głębokiego szacunku i wdzięcznością


dr hab. Piotr Trojański, prof. UKEN

Wezwanie do zaprzestania naruszania dóbr osobistych

Kraków, 14 marca 2024 r.

WEZWANIE DO ZAPRZESTANIA NARUSZANIA DÓBR OSOBISTYCH

Szanowny Panie Rektorze,

W nawiązaniu do wydarzeń, które miały miejsce podczas debaty wyborczej na stanowisko Rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej dnia 13 marca 2024 roku, z ogromnym niepokojem przyjąłem Pana wypowiedzi publiczne, które w moim przekonaniu stanowią naruszenie moich dóbr osobistych.

W szczególności odnoszę się do insynuacji dotyczących rzekomych nieprawidłowości finansowych, jakich miałbym się dopuścić podczas pełnienia funkcji kierownika studiów podyplomowych. Publiczne przedstawienie niepotwierdzonych zarzutów, bez przedstawienia konkretów i możliwości obrony mojej strony, jest działaniem, które godzi w moje dobra osobiste, takie jak cześć i reputacja zawodowa.

Zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego (KC) „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”. Przez Pana działania zostaje naruszone moje dobre imię. Naruszenie dobrego imienia polega na zniesławieniu, pomówieniu osoby wobec innych o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii innych lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności (zob. m.in. wyr. SN: z 8.5.2014 r., V CSK 361/13, OSNC-ZD 2015, Nr C, poz. 38; z 16.11.2017 r., V CSK 81/17, OSNC-ZD 2018, Nr D, poz. 60). Przedmiotem ochrony jest więc wyobrażenie innych ludzi o wartości danej jednostki, jej dobra sława, reputacja. Zniesławienie może nastąpić poprzez zakomunikowanie innej osobie określonej wiadomości (zarzutu). Może mieć miejsce w obecności lub pod nieobecność pomawianego i musi być skierowane co najmniej do jednego odbiorcy, innego niż osoba pomawiana (wyr. SN z 8.5.2014 r., V CSK 361/13, OSNC-ZD 2015, Nr C, poz. 38). Nie ulega więc wątpliwości, iż Pana działania podejmowane wobec mojej osoby, stanowią takie naruszenie dóbr osobistych i są bezprawne, co oznacza, że w razie dalszych naruszeń będę zmuszony zastosować środki prawne przewidziane w art. 24 KC.

Z kolei art. 24 § 1 KC przewiduje, iż „ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego albo zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny”.

W związku z tym, nie znajdując żadnych podstaw prawnych dla Pana działań i wypowiedzi, wzywam do przeprosin oraz natychmiastowego zaprzestania takich działań, które uważam za naruszające moje dobra osobiste.

W przypadku niezastosowania się do niniejszego wezwania i kontynuowania działań naruszających moje prawa, będę zmuszony podjąć odpowiednie kroki prawne, mające na celu obronę moich dóbr osobistych, w tym złożenie pozwu sądowego. Celem takiego postępowania będzie nie tylko zaprzestanie bezprawnych działań, ale również domaganie się zadośćuczynienia za wyrządzone szkody moralne i materialne.

Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie i że sprawa zostanie rozwiązana w sposób pozwalający na zachowanie godności obu stron.

Z poważaniem


dr hab. Piotr Trojański, prof. UKEN

Oświadczenie o tymczasowym zawieszeniu działalności związkowej z uwagi na kandydowanie na stanowisko rektora UKEN

Kraków, 9 marca 2024 r.

Szanowni Państwo,

w związku z moim kandydowaniem na stanowisko Rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, pragnę poinformować, że na okres kampanii wyborczej tymczasowo zawieszam swoje zaangażowanie w działalność Ogólnopolskiego Związku Zawodowego “Inicjatywa Pracownicza”. Dodatkowo, chciałbym zadeklarować, że w przypadku mojego wyboru na stanowisko rektora UKEN zrezygnuję z członkostwa w związku zawodowym, ponieważ jednoczesne pełnienie obu tych odpowiedzialnych funkcji mogłoby prowadzić do potencjalnego konfliktu interesów.

Chciałbym podkreślić, że moja decyzja o rezygnacji z członkostwa w związku zawodowym nie będzie oznaczać zaniechania działań na rzecz poprawy warunków pracy i ogólnego dobrostanu pracowników Uniwersytetu. Jako rektor będę kontynuował współpracę i otwarty dialog ze wszystkimi związkami zawodowymi działającymi w uczelni, by wspólnie pracować nad tworzeniem jeszcze lepszego i bezpiecznego środowiska pracy dla nas wszystkich.


dr hab. Piotr Trojański, prof. UKEN
Kandydat na kandydata na rektora UKEN

Oświadczenie dotyczące ataków personalnych w kampanii wyborczej na stanowisko rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Z głębokim niepokojem obserwuję przebieg procesu wyborczego na stanowisko rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zamiast merytorycznej debaty nad przyszłością naszej uczelni, stałem się celem ataków personalnych. Te ataki opierają się na bezpodstawnych oskarżeniach, anonimowych donosach i insynuacjach.

Stanowczo sprzeciwiam się takiej postawie!

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie jest publiczną instytucją naukowo-edukacyjną. Jako taka, powinna być ona areną debat opartych na faktach i rzetelnych argumentach, a nie na szkodliwych plotkach i pomówieniach. Tego typu działania godzą nie tylko w moje dobre imię, ale również negatywnie wpływają na wizerunek całej Uczelni. Dlatego nadmieniam, że w przypadku rozpowszechniania tych informacji wystąpię z roszczeniem o ochronę dóbr osobistych przeciwko osobom je rozpowszechniającym.

Apeluję do pozostałych kandydatów na kandydatów na rektora, abyśmy wspólnie zadbali o podniesienie poziomu kampanii wyborczej. Skupmy się na prezentacji swoich programów i wizji rozwoju Uczelni, zamiast wdawać się w bezowocne ataki personalne.

Wyborcy Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zasługują na rzetelną informację i merytoryczną debatę. Tylko kampania oparta na takich wartościach może doprowadzić do wyłonienia rektora, który w najlepszy sposób zapewni dalszy rozwój naszej instytucji.


Kraków, 5 marca 2024
dr hab. Piotr Trojański, prof. UKEN
Kandydat na kandydata na rektora UKEN