dr hab. prof. UKEN

Filar III. Uczelnia przyjazna społeczności studenckiej

Moim priorytetem jest stworzenie stabilnych i bezpiecznych warunków rozwoju osobistego każdej osoby studiującej w Uczelni. Chciałbym uczelni przyjaznej, w której do osoby studiującej podchodzi się indywidualnie, uwzględniając jej potrzeby i cele. Studenci mają prawo dostępu do wysokiej jakości nauczania prowadzonego przez kompetentne osoby, zgodnie z aktualnymi metodami i przy użyciu nowoczesnych technologii. Liczne sygnały z Uczelni świadczą o obecnym braku kontroli nad procesem dydaktycznym: otwiera się nowe kierunki, nie zapewniając odpowiedniej kadry, likwiduje się kierunki tuż po rozpoczęciu cyklu, prowadzi się nadmierną liczbę zajęć online, grupy ćwiczeniowe są zbyt duże (40-50 osób), rotacja pracowników administracji uniemożliwia właściwą obsługę studentów, itp. Dlatego proponuję, co następuje:

  • Zdecydowane działania na rzecz podnoszenia jakości kształcenia w UKEN. Dbałość o poziom przygotowania kadry, unowocześnienie programów kształcenia i dostosowanie ich do potrzeb studentów i absolwentów.
  • Odpowiedzialne kształtowanie oferty kierunków studiów, łączące tradycje uniwersyteckie i nowe trendy edukacyjne. Upowszechnienie kierunków międzyobszarowych i studiów prowadzonych we współpracy z innymi uniwersytetami i wiodącymi na rynku podmiotami gospodarczymi.
  • Zapewnienie stabilności studiowania na wybranym kierunku i możliwości kontynuacji studiów na II stopniu.
  • Dbałość o odpowiednie zaplecze dydaktyczne: sale, wyposażenie, zasoby elektroniczne, oprogramowanie, biblioteki instytutowe.
  • Kontynuacja niezbędnych remontów budynków uniwersyteckich i podjęcie działań na rzecz budowy wielofunkcyjnej hali sportowej i akademika.
  • Poszanowanie różnorodności światopoglądowej i dbałość o warunki studiowania adekwatne do specyficznych materialnych, psychicznych i życiowych potrzeb każdej osoby studiującej.
  • Współpraca i wsparcie organizacji studenckich. Większe upodmiotowienie studentów w zarządzaniu Uczelnią.
PROPONOWANE DZIAŁANIA
  1. Faktyczne usprawnienie organizacji zajęć dydaktycznych. Publikowanie harmonogramów zajęć z odpowiednim wyprzedzeniem i ograniczenie do minimum ich zmian w trakcie semestru.
  2. Nowelizacja regulaminu studiów i innych aktów prawnych dotyczących spraw studenckich, m.in. zlikwidowania dodatkowych opłat wynikających np. z konieczności uzupełniania różnic programowych (art. 79 UoSWiN) lub wydłużenia terminu bezpłatnej obrony pracy dyplomowe.
  3. Wprowadzenie możliwości składania podań i wniosków drogą elektroniczną.
  4. Ułatwienie dostępu do COS, m.in.: wprowadzenie legitymacji dla starostów uprawniających ich do pierwszeństwa w załatwianiu spraw w imieniu studentów, organizacja peer-support dla studentów pierwszych lat studiów.
  5. Opracowanie koncepcji i podjęcie starań o pozyskanie środków na budowę, wielofunkcyjnej hali sportowej i akademika, które docelowo będą stanowiły część Kampusu Bronowice przy ul. Rydla 54.
  6. Powrót do pozyskiwania funduszy europejskich na realizację projektów skierowanych do studentów.
  7. Wprowadzenie prostego i jednolitego systemu finansowania studenckich kół naukowych z budżetu centralnego Uczelni.
  8. Rozszerzenie wsparcia w zakresie edukacji, zdrowia fizycznego i psychicznego udzielanego studentom z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem osób neuroróżnorodnych, m.in. uruchomienie telefonu zaufania dla osób w kryzysach psychicznych.
  9. Przywrócenie rangi Pełnomocniczki/Pełnomocnika ds. Równego Traktowania oraz Rzeczniczki/Rzecznika Praw Studentów. Wsparcie dla osób szczególnie narażonych na dyskryminację, w tym osób nieheteronormatywnych, niebinarnych i transpłciowych. Zapewnienie równego traktowania studentów bez względu na wiek, płeć, narodowość, religię i światopogląd.
  10. Wsparcie dla studiujących rodziców. Wyznaczenie w każdym budynku uniwersyteckim strefy dla rodzica z małym dzieckiem.
  11. Stworzenie możliwości realizowania modułu specjalności nauczycielskiej jako dodatkowej.
  12. Poszerzenie współpracy z instytucjami spoza Uczelni, m.in. w zakresie organizacji praktyk i staży dla studentów.
  13. Większa dostępność do zajęć sportowo – artystycznych alternatywnych dla WF oraz rozwijanie atrakcyjnej oferty wyjazdowej dla osób studiujących.
  14. Tworzenie przyjaznych warunków nauki i badań dla doktorantek/doktorantów, w tym z zagranicy, m.in. pogłębienie integracji doktorantek/doktorantów z instytutami i zespołami badawczymi, a także pomoc psychologiczna (również w języku angielskim).
  15. W miarę potrzeb i możliwości organizacja w budynkach uczelni pomieszczeń socjalnych oraz miejsc do realizacji indywidualnych zajęć online.
  16. Organizacja wydarzeń integrujących społeczność studencką i akademicką, takich jak np.: seansów plenerowych, kina letniego, pikników i Juwenaliów z koncertami plenerowymi.
  17. Organizacja cyklicznych otwartych spotkań z różnymi znanymi osobami, m.in.: naukowcami, pisarzami, twórcami kultury i sztuki. Tworzenie na terenie Uczelni i na zewnątrz inspirujących przestrzeni, które będą prezentowały prace studentów i wyniki badań pracowników oraz zachęcały do identyfikacji z nią.