W zakresie współpracy, komunikacji i promocji:
- Rozdzielenie funkcji prorektora i kanclerza oraz powołanie stanowiska zastępcy kanclerza ds. inwestycyjnych, stworzenie odrębnej funkcji prorektora ds. współpracy i rozwoju.
- Wzmocnienie zdolności Uczelni w zakresie pozyskiwania i obsługi projektów oraz grantów finansowanych ze źródeł krajowych i międzynarodowych. Reaktywowanie Biura Rozwoju i niezbędne wzmocnienie kadrowe w newralgicznych obszarach administracji.
- Systemowe i perspektywiczne podejście do współpracy i partnerstw krajowych i międzynarodowych w obszarze nauki i sztuki oraz dydaktyki i współpracy z biznesem.
- Wprowadzenie regulacji umożliwiających wynagradzanie pracowników szczególnie zaangażowanych w działania na rzecz naukowej i dydaktycznej konkurencyjności UKEN.
- Poprawa obiegu informacji i kanałów komunikacyjnych na Uczelni. Realne korzystanie z informacji zwrotnej oraz doświadczenia i opinii pracowników.
- Powołanie przez Senat Konwentu Honorowego UKEN złożonego z niekwestionowanych autorytetów świata nauki – z uwzględnieniem Doktorów Honoris Causa – jako ciała doradczego i zapewniającego Uniwersytetowi prestiżowe wsparcie w poszerzaniu jego oddziaływania społecznego na arenie krajowej i międzynarodowej.
- Poprawa medialnego wizerunku Uczelni poprzez zaplanowaną strategię wizerunkową i promocyjną realizowaną przez wzmocniony i unowocześniony Dział Promocji.
W zakresie działalności dydaktycznej:
- Przywrócenie odrębnej funkcji prorektora ds. kształcenia i powołanie na nią osoby doświadczonej w organizacji dydaktyki i skupionej wyłącznie na tym fundamentalnym obszarze działania Uczelni.
- Przemyślana polityka prowadzenia kierunków studiów; decyzje o kontynuacji bądź tworzeniu nowych kierunków podejmowane w porozumieniu z właściwymi gremiami, na podstawie rzetelnych badań i analiz rynku edukacyjnego oraz perspektyw na rynku pracy.
- Powołanie Centrum Rozwoju Dydaktyki, którego celem będzie wspomaganie nowoczesnych metod uczenia i uczenia się, w tym z użyciem narzędzi cyfrowych, tutoringu jako formy stałego wsparcia indywidualnego rozwoju studentów oraz podejmowanie inicjatyw promujących jakość kształcenia, np. Tygodnia Jakości Kształcenia.
- Urzeczywistnienie głosu doradczego interesariuszy zewnętrznych przy kształtowaniu programów kształcenia.
- Unowocześnianie programów nauczania oraz zreformowanie systemu zajęć ogólnouczelnianych.
- Wprowadzenie przejrzystego systemu motywacyjnego i systemu przyznawania nagród za osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej i organizacyjnej.
- Korzystanie z możliwości prowadzenia zajęć zdalnych nie tylko z powodów lokalowych i/lub finansowych, ale także ze względów merytorycznych (badania wskazują na określone korzyści płynące z takiej formy zajęć).
- Racjonalna regulacja liczebności grup (w tym na zajęciach lektoratowych). Nie może ona wynikać z prostego rachunku ekonomicznego, lecz musi opierać się przede wszystkim na priorytecie jakości kształcenia.
- Przydzielanie prowadzenia kursów osobom o odpowiednich kompetencjach merytorycznych, posiadających wiedzę i doświadczenie w danym zakresie.
- Systemowe rozwiązanie problemu nadgodzin i racjonalizacja stawek wynagradzania.
- Współpraca z zagranicznymi instytucjami dydaktycznymi oraz polskimi podmiotami prowadzącymi działalność edukacyjną za granicą dla Polaków i cudzoziemców.
W zakresie działalności naukowej:
- Systematyczny przegląd planów rozwoju naukowego poszczególnych dziedzin i dyscyplin we współpracy z dziekanami i radami dyscyplin.
- Wzmocnienie i usprawnienie wsparcia administracyjnego dla osób ubiegających się o granty badawcze oraz je realizujących.
- Zapewnienie pracownikom dostępu do nowoczesnej infrastruktury badawczej dla każdej dyscypliny naukowej, w tym zakup sprzętu potrzebnego dla prowadzenia indywidualnej i zespołowej działalności badawczej.
- Członkostwo UKEN w polskich i międzynarodowych organizacjach zrzeszających ośrodki naukowe i naukowo-dydaktyczne. Wdrażanie dobrych praktyk wypracowanych przez tego typu gremia. Uzyskiwanie certyfikatów jakości.
- Realne wzmocnienie kadrowe Działu Nauki i Biura Dziekanów w celu zapewnienia odpowiedniego wsparcia pracy wydziałów i rad dyscyplin.
- Opracowanie kompleksowego i sprawiedliwego systemu motywacyjnego w zakresie działalności naukowej. Wspieranie badań zespołowych, szczególnie dla osób uczestniczących w międzynarodowych zespołach badawczych (np. dodatki i zniżki pensum).
- Stworzenie warunków do zatrudniania młodych naukowców, wypracowanie działań zachęcających ich do związania swojej kariery z uczelnią.
- Wykup dostępu do ważnych baz danych (zwłaszcza pełnotekstowych), do których obecnie pracownicy i studenci nie mają dostępu.
- Wzmocnienie kadrowe wydawnictwa naukowego UKEN m.in. poprzez zatrudnienie redaktorów, edytorów, informatyków dbających o promowanie publikacji.
- Rozwój publikowania elektronicznego i utworzenie technicznego działu wsparcia dla punktowanych czasopism w uczelni (np. w zakresie obsługi Open Journal System)
W zakresie finansów Uczelni:
- Kompleksowy przegląd polityki finansowej Uczelni. Przygotowanie symulacji budżetowania Uniwersytetu w perspektywie średnio- i długookresowej z uwzględnieniem relacji algorytmu naliczania subwencji do poziomu etatyzacji, liczby studentów, kosztochłonności prowadzenia badań i dydaktyki w poszczególnych dyscyplinach.
- Dbanie o właściwy poziom zabezpieczenia finansowego Uczelni w oparciu o całościową analizę ryzyk zewnętrznych, wahań kosztów stałych i realną ocenę możliwości komercjalizacji. Wprowadzenie stałej zasady budowania planów finansowych Uniwersytetu z uwzględnieniem symulacji prognozowanych długookresowych skutków podejmowanych decyzji w odniesieniu do zewnętrznych warunków finansowych i celów zawartych w strategii rozwoju UKEN.
- Podjęcie intensywnych działań w celu dalszego pozyskiwania pozasubwencyjnych źródeł finansowania działalności Uczelni.
- Wprowadzenie prostych, jednolitych i skutecznych procedur komercjalizacji efektów badań naukowych i działalności komercyjnej Uczelni.
- Wprowadzenie aplikacji pozwalającej dyrektorom instytutów i kierownikom pozostałych jednostek organizacyjnych Uczelni na stały monitoring poziomu wydatków budżetowych jednostki w czasie rzeczywistym. Wprowadzenie takiego narzędzia jest niezbędne, aby samodzielność finansowa jednostek nie pozostawała fikcją, a kierownictwa mogły stabilnie planować i realizować wydatki.
- Wprowadzenie nowego standardu raportowania bieżącej sytuacji finansowej Uczelni oraz jasnych zasad wykorzystania i przenoszenia pomiędzy okresami rozliczeniowymi środków jednostek pochodzących z różnych źródeł.
- Adekwatne do pozaetatowego nakładu pracy przydzielanie dodatków uzupełniających do wynagrodzenia.
- Przegląd i racjonalizacja wysokości odpisu z budżetów projektów do budżetu centralnego Uczelni. Uwolnienie stawek odpisu i dopasowanie ich do struktury kosztów i charakteru poszczególnych działań.
W zakresie funkcjonowania administracji:
- Gwarancja stabilności zatrudnienia pracowników administracji i ograniczenie do niezbędnego minimum rotacji pracowniczej w podstawowych działach administracyjnych.
- Konsultowanie wszelkich zmian strukturalnych z zainteresowanymi pracownikami.
- Zapewnienie pracownikom administracji optymalnej przestrzeni fizycznej do pracy (patrz również infrastruktura i inwestycje poniżej).
- Przywrócenie odrębnej funkcji Kanclerza UKEN i zastępcy ds. inwestycyjnych obsadzonych przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami menedżerskimi i doświadczeniem, nadzorujących komplementarny pion administracji i działalność inwestycyjną Uczelni.
- Stabilne i przewidywalne warunki pracy. Jasny podział kompetencji i obowiązków. Czytelny podział zadań i sprawiedliwy system oceny pracowników.
- Uproszczenie i ujednolicenie procedur i procesów administracyjnych w porozumieniu z pracownikami.
- Uzupełnienie braków kadrowych, m.in. w Centrum Obsługi Studentów i Dziale Obsługi Informatycznej.
- Opracowanie kompleksowego i sprawiedliwego systemu motywacyjnego dla pracowników administracji.
- Integracja i budowanie zaufania pomiędzy pracownikami administracji oraz nauczycielami akademickimi.
W zakresie infrastruktury i inwestycji:
- Audyt inwestycji realizowanych w ostatnich latach, zakupów nieruchomości i ich zarządzania.
- Aktualizacja planów inwestycyjnych Uczelni poprzez przegląd potrzeb lokalowych i sprzętowych wszystkich instytutów i jednostek ogólnouczelnianych.
- Kontynuacja budowy centrum dydaktyczno-konferencyjnego przy ul. Rydla 54 i opracowanie koncepcji budowy kompleksowego Kampusu Bronowice, obejmującego dodatkowo rewitalizację części zabytkowej fortu, budowę wielofunkcyjnej hali sportowej oraz akademik.
- Kontynuacja koniecznych remontów budynków uniwersyteckich zmierzająca do poprawy warunków i komfortu pracy pracowników i studentów, m.in. w zakresie zaplecza socjalno-gospodarczego.
- Uwzględnianie wymogów dostępności i likwidacji barier komunikacyjnych oraz pozostałych utrudnień infrastrukturalnych wpływających na dyskryminację osób z niepełnosprawnościami.
|